CCD ve CMOS Kamera Sistemlerinin Farkları

Günümüzde kamera sistemleri satın alma kararı verilirken temel kriterler fiyat ve ucuz kamera sistemi seçme yönünde oluyor. Oysaki aldığınız kamera sisteminde çözünürlük aynı olsa dahi görüntü kalitesini belirleyen en temel faktör kamera sistemleri için kullanılan görüntü sensörüdür. Kamera sistemi tekonolojisinde temel iki sensör vardır. Bu makalede cmos ve ccd sensör arasındaki farkları inceliyor olacağız.

Temelde iki sensörde ışığın üzerilerine düşmesiyle bunu görüntü sinyaline dönüştürür. Ancak kullandıkları kamera sistemi teknolojisi çok farklıdır.

Her iki kamera sistemindede (CMOS ve CCD) 1/3 , 1/4 gibi ölçü birimleri kullanılır.

ccd ve cmos kamera sistemi

 

CCD kamera sistemi avantajları nelerdir ?

CCD hücreleri şarz ederek, chip üzerinden iletim yaptığı için daha az kayıpla ancak daha fazla enerji tüketerek kamera sistemi sinyali oluşturur.  Bu teknoloji CCD resim sensörlerinin daha net görüntü oluşturmasını, ışığa daha duyarlı olabilmesini ve daha gürültü ve bozulum oranına sahip resim oluşturmasını sağlar. CMOS kamera sistemlerinin görüntülerinin daha kötü olma daha bulanık görüntü oluşturma sebebi her pixel için görüntü olşuturan sensörlerin birbirine çok yakın olmasıdır. Bu transistorlerde çok ciddi verim kaybına sebep olur ve net görüntüye sahip kamera sistemi oluşturmanızı engeller.

CCD kamera sistemleri ise sinyal oluşturma işini DVR kayıti cihazları üzerinde yapar. Bu şekilde çok daha net görüntü ve az bozulmayla sinyal dönüştürme işini tamamlar. Bu nedenle CCD kamera sistemleri CCTV güvenlik firmaları tarafından daha çok tercih edilir.

CMOS kamera sistemi gelişimi

Tüm bu saydığımız dezavantajlara rağmen gelişen CMOS teknoojisi sayesinde görüntülerdeki bu kaybı çıplak gözde ayırt etmek çok zor hale gelmiştir. Ancak yüksek çözünürlük kayıt ve izleme yapıyorsanız güvenlik monitörü aracılığıyla kamera sistemleriarasındaki farkı çok net görebilirsiniz.

CMOS kamera sistemi avantajları nelerdir ?

CMOS kamera sisteminde her hücre ayrı ayrı okunabildiği için daha esnek bir yapı vardır. Ayrıca enerji tüketimide sensör bazında 100 kat daha azdır. CMOS kamera sistemlerinin en önemli avantajı fiyat noktasındadır.Yarıiletken teknolojisine sahip olduğu için çok fazla üretici tarafından kolaylıkla üretilebilir. CCD üretimi ise çok daha fazla cihaza ihtiyaç duyar vede bu maliyeti arttıran en önemli faktörlerden biridir.

Proggresive ve interlaced tarama ne demektir?

CMOS kamera sistemleri genellikle proggressive tarama yapar. Bu şekilde yapılan taramada tüm ekran enine satırı doldurarak taranır ve görüntü çok daha keskin net olarak güvenlik monitörüne aktarılır. Özellikle hareketli görüntülerde bu teknolojinin net görüntü alınmasına faydası çok daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Interlaced tarama ise daha çok CCD kamera sistemleri tarafından kullanılır. Tek ve çift haneli satırlar belirlenir ve hızlıca görüntü oluşturulur.

Hangi kamera sistemi teknolojisini seçmeliyim ?

Yüksek çözünürlüklü kamera sistemlerinde CCD kullanılan kameraların avantajı çok daha fazladır. CMOS kamera sistemleri ise ekonomik kamera sistemi kurmayı amaçlıyorsanız uygun olabilir. Gelişen CMOs teknolojisi sayesinde ekonomik sistemlerde CCD ve CMOS sensör arasındaki görütü kalitesi farkı oldukça azalmıştır.

" ccd, cmos, kamera sistemi, kamera sistemleri , ucuz kamera sistemi, güvenlik sistemleri"